31 Temmuz 2011 Pazar

Spor Tarihinde Bugün


NOT: Spor Tarihinde Bugün, NTV SPOR'da Coşkun Çelik'in hazrıladığı güzel bir program. İzleyici olarak bizim kanalın en sevdiğim kısımlarından biri. Coşkun Çelik yıllık izindeyken nöbeti devralmak bana düştü. Onun kadar olamasa da kendimizce bir şeyler karalıyoruz. 21 Temmuz - 1 Ağustos arasında nöbet bende, sonra alıştığınız kaleme geri dönecek Spor Tarihinde Bugün.31 Temmuz 1994

Sergey Bubka 6.14’ü geçti

Atletizm tarihinin en büyük efsanelerinden birisi Sergey Bubka; kazanılabilecek tüm şampiyonlukların sahibi olarak bitirdi kariyerini. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna adına yarışmaya başlayan Bubka, atletizm kariyeri boyunca toplam 35 dünya rekoru kırarak ulaşılması güç bir noktaya geldi.

Sergey Bubka’nın son dünya rekoru, 31 Temmuz 1994’te geldi. Rekor için iki bin metre yüksekliğindeki İtalyan Alpleri’nde bulunan Sestriere kasabasındaki yarışa katılan Rus atlet, 6.14’ü geçerek tarihin en iyi derecesinin altına imza attı. Esasında bu rekordan bir buçuk sene önce salonda 6.15’i geçmişti Bubka. 1994 yılından bu yana değil 6.14, Bubka’nın 17 senelik dünya rekorunun yanına yaklaşan bile olmadı. Gelişen teknoloji ve daha hafif, kuvvetli sırıklara rağmen 1998’den bu yana 6.05 veya üzerinde atlayabilen bir atlet yok.

Rus yıldız öyle bir referans kaynağı haline geldi ki, 27 dünya rekoru kıran Yelena Isinbayeva bile “Dişi Bubka” lakabıyla anılıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder