1 Ağustos 2011 Pazartesi

Sıradan Bir Smaç Değil


Kia'nın Blake Griffin için yaptığı reklam filmi. Smaç yarışmasından hemen sonra yayına sürülmüş. Güzel fikir.

Spor Tarihinde Bugün


NOT: Spor Tarihinde Bugün, NTV SPOR'da Coşkun Çelik'in hazrıladığı güzel bir program. İzleyici olarak bizim kanalın en sevdiğim kısımlarından biri. Coşkun Çelik yıllık izindeyken nöbeti devralmak bana düştü. Onun kadar olamasa da kendimizce bir şeyler karalıyoruz. 21 Temmuz - 1 Ağustos arasında nöbet bende, sonra alıştığınız kaleme geri dönecek Spor Tarihinde Bugün.


1 Ağustos 1996

Michael Johnson’ın tarihi dublesi

Atlanta’daki olimpiyat oyunları öncesi Amerika Birleşik Devletleri’nin öne çıkardığı en büyük yıldız, şüphesiz ki Michael Johnson’dı. Olimpiyat elemelerinde 19.66 koşarak Pietro Mennea’nın 17 yıllık 200 metre rekorunu kıran Johnson, Atlanta’ya çok formda gidiyordu. Hedef, olimpiyat tarihinde hiçbir erkek atletin yapamadığını yapıp, hem 200 hem de 400 metrede altın madalyaya ulaşmaktı.

Michael Johnson için üretilen özel ayakkabı, olimpiyat oyunlarının en popüler haberlerindendi. “Altın ayakkabılı adam” olarak anılan Michael Johnson için özel olarak üretilen çivili ayakkabıların sol teki 44.5; sağ teki 45 numara olarak hazırlanmıştı.

29 Temmuz’da dublenin ilk ayağını çok rahat tamamladı Johnson. 400 metre finalini bir saniye farkla kazandı. Artık gözler 1 Ağustos 1996’daki 200 metre finaline çevrilmişti. Frankie Fredericks ve Ato Boldon gibi önemli sprinterlere karşı yarışan Johnson, 19.32 ile dünya rekorunu kırdı ve tarihe geçti.

Johnson’ın 200 metre dünya rekoru 13 sene sonra Usain Bolt tarafından kırılsa da, Olimpiyat oyunları tarihinde hâlâ hem 200, hem de 400 metreyi kazanabilen bir erkek atlet bulunmuyor…

31 Temmuz 2011 Pazar

Spor Tarihinde Bugün


NOT: Spor Tarihinde Bugün, NTV SPOR'da Coşkun Çelik'in hazrıladığı güzel bir program. İzleyici olarak bizim kanalın en sevdiğim kısımlarından biri. Coşkun Çelik yıllık izindeyken nöbeti devralmak bana düştü. Onun kadar olamasa da kendimizce bir şeyler karalıyoruz. 21 Temmuz - 1 Ağustos arasında nöbet bende, sonra alıştığınız kaleme geri dönecek Spor Tarihinde Bugün.31 Temmuz 1994

Sergey Bubka 6.14’ü geçti

Atletizm tarihinin en büyük efsanelerinden birisi Sergey Bubka; kazanılabilecek tüm şampiyonlukların sahibi olarak bitirdi kariyerini. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna adına yarışmaya başlayan Bubka, atletizm kariyeri boyunca toplam 35 dünya rekoru kırarak ulaşılması güç bir noktaya geldi.

Sergey Bubka’nın son dünya rekoru, 31 Temmuz 1994’te geldi. Rekor için iki bin metre yüksekliğindeki İtalyan Alpleri’nde bulunan Sestriere kasabasındaki yarışa katılan Rus atlet, 6.14’ü geçerek tarihin en iyi derecesinin altına imza attı. Esasında bu rekordan bir buçuk sene önce salonda 6.15’i geçmişti Bubka. 1994 yılından bu yana değil 6.14, Bubka’nın 17 senelik dünya rekorunun yanına yaklaşan bile olmadı. Gelişen teknoloji ve daha hafif, kuvvetli sırıklara rağmen 1998’den bu yana 6.05 veya üzerinde atlayabilen bir atlet yok.

Rus yıldız öyle bir referans kaynağı haline geldi ki, 27 dünya rekoru kıran Yelena Isinbayeva bile “Dişi Bubka” lakabıyla anılıyor.