23 Temmuz 2011 Cumartesi

Spor Tarihinde Bugün

NOT: Spor Tarihinde Bugün, NTV SPOR'da Coşkun Çelik'in hazrıladığı güzel bir program. İzleyici olarak bizim kanalın en sevdiğim kısımlarından biri. Coşkun Çelik yıllık izindeyken nöbeti devralmak bana düştü. Onun kadar olamasa da kendimizce bir şeyler karalıyoruz.  21 Temmuz - 1 Ağustos arasında nöbet bende, sonra alıştığınız kaleme geri dönecek Spor Tarihinde Bugün.


23 Temmuz 2006
Ümit Milliler Avrupa ikincisi

Türkiye 23 Temmuz 2006’da, basketbolda Avrupa Ümitler Şampiyonası’nın finaline çıktı. O zamanki adıyla Sırbistan-Karadağ’a karşı son ana kadar başa baş geçen maçın sonunda sahadan 64-58 mağlup ayrılan ay-yıldızlılar gümüş madalya kazanarak büyük bir başarının altına imza attı.

O gün milli takımımıza karşı 18 sayı atan Nikola Pekoviç, bugün NBA’de oynuyor ve Karadağ Milli Takımı’nın formasını terletiyor. Milenko Tepiç, Novica Veliçkoviç ve Ivan Pauniç de Euroleague’de kendilerine yer buldular.

Ancak İzmir’in ev sahipliği yaptığı bu şampiyona, Türk basketbolu için daha önemli bir başlangıçtı. O takımdan beş oyuncu şu anki A Milli Takım’da yer alıyor. Semih Erden, Ömer Aşık, Cenk Akyol, Oğuz Savaş ve tabii ki o gün en değerli oyuncu ödülünü kaldıran Ersan İlyasova, “12 Dev Adam” rütbesini hâlâ taşıyan isimler. Bu rütbeyi kazanan bir diğer isim de oyun kurucu Hakan Demirel oldu.

Bu turnuvada yıldızlaşıp, sonrasında A Milli Takım formasını giyen isimler bunlarla sınırlı değildi. Turnuvanın en iyi beşine seçilen Sloven forvet Emir Preldziç, Türkiye’de geçirdiği yıllar sonrasında bizden biri oldu ve artık o da ay-yıldızlı forma için mücadele ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder